Čeština pro školáky: Halloween a Jack-o’-Lantern 2

Halloween a legenda o vzniku názvu jack-o'-lantern – 2. část

1. část legendy

Vyberte -i, -í, -y, anebo -ý.
Rozumí se samo sebou, že bod platí jen v případě, že svůj výběr správně zdůvodníte.
Za vtipné nebo kreativní zdůvodnění špatného řešení si můžete dát 0,1 bodu (jednu desetinu bodu :-))

Kvítko z čertovy zahrádky
Honza zaplatil za p#i#i#í#y#ýtí a se zb#y#i#í#y#ýtkem peněz šup do váčku na peníze, kde měl kříž. Ďábel proměněný v ony peníze b#y#i#í#y#ýl v pasti. Není přece žádným tajemstvím, že ničeho se čerti nebojí tak jako kříže. Jak jen ten rohatý nadával! To si nepřejte ani sl#y#i#í#y#ýšet! Potom čert Honzu zkroušeně pros#i#i#í#y#ýl, ab#y#i#í#y#ý ho jen pustil. Když to nepomohlo, tak úpěnl#i#i#í#y#ývě žadonil, že b#y#i#í#y#ý se nad ním i kámen ustrnul.
Nakonec se ti dva dohodl#i#i#í#y#ý, že čert si pro Honzu přijde až za rok. M#y#i#í#y#ýslíte si, že se náš Honza polepšil? Ch#y#i#í#y#ýba lávk#y#i#í#y#ý. Honza se celý rok choval dokonce ještě hůř než předtím! Po hospodách se v#y#i#í#y#ýchloubal, jaký je pašák a jak napál#i#i#í#y#ýl čerta.

Rok upl#y#i#í#y#ýnul jako voda a ďábel samozřejmě na hříšného Honzu nezapomněl. Přišel si pro něho ve chvíl#i#i#í#y#ý, když ten zrovna na stromě česal jablka. Honza se chtěl znovu zachránit, a tak nab#í#i#í#y#ýdl čertov#í#i#í#y#ýi, aby mu skl#í#i#í#y#ýzet jablka pomohl, protože přece čím rychleji se skl#i#i#í#y#ý jablka, tím dřív si ho bude moct odnést do pekla. Jakm#i#i#í#y#ýle ale čert v#y#i#í#y#ýlezl na jabloň, Honza v#y#i#í#y#ýtáhl nůž a do kůry stromu v#y#i#í#y#ýřezal kříž. Pekelníkov#i#i#í#y#ý se zatmělo před očima vztek#y#i#í#y#ý. To si vůbec nedokážete vůbec představ#i#i#í#y#ýt, jak ten zase zuřil! Určitě mnohem více než v#y#i#í#y#ý, když se vám něco nedaří. V#y#i#í#y#ýslanec pekla svolával hrom#y#i#í#y#ý blesk#y#i#í#y#ý. Nadával dokonce ještě strašlivěji než před rokem, protože slézt ze stromu kvůl#i#i#í#y#ý kříži nemohl. Nakonec rarach zoufale zaječel: "Ty hříšníku! Ty jsi m#i#i#í#y#ý pěkné kvítko z čertovy zahrádk#y#i#í#y#ý! Tebe nevezmeme ani do pekla, protože bys nám ho obrátil vzhůru nohama!" Rok nato na Halloween se ale už Honzův život naplnil. Up#i#i#í#y#ýl se k smrti. Když jeho duše doraz#i#i#í#y#ýla k nebeské bráně, b#y#i#í#y#ýla u ní kvůl#i#i#í#y#ý hříšnému životu jejího majitele odmítnuta a poslána do pekla.
Co si m#y#i#í#y#ýslíte, že se stalo u pekelné brány?
Dozv#í#i#í#y#ýte se to ve třetí části.

Dobrá zpráva: České svátky a tradice – podobné pracovní listy

2 komentáře u „Čeština pro školáky: Halloween a Jack-o’-Lantern 2

  1. Pingback: druhá část, legenda, jack-o'-lantern, Halloween | Mozaika

  2. Pingback: Halloween, pověst jack-o'-lantern, čeština, cvičení | Mozaika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.