Úvodní test B2

                  hmyz

ÚROVEŇ B2

Čas: 25 minut

Pište test maximálně 25 minut. Nepracujte prosím se slovníkem ani s učebnicemi. Nepoužívejte prosím ani žádná elektronická zařízení.

I. Gramaticko-syntakticko-lexikální část

Která možnost je správně?

Entomofágie

Určitě jste už slyšeli, se hmyz dá jíst. hmyzu se říká entomofágie. Zatímco v mnoha mimoevropských zemích je hmyz běžnou součástí každodenní stravy a některé druhy jsou dokonce za delikatesu, v Evropě je pojídání hmyzu zatím stále ještě v plenkách.
z výhod konzumace hmyzu je, že většina druhů hmyzu obsahuje kvalitnější bílkoviny než například vepřové nebo hovězí maso. Proto stačí servírovat mnohem množství hmyzu. V s pojídáním hmyzu musíme zmínit i ekologický přínos tohoto způsobu stravování. Chov hmyzu je ve srovnání s jiných zvířat nenáročný na čas, prostor, vodu i krmivo.
propagátorů entomofágie zájem o konzumaci hmyzu stále roste. Její popularizátoři dále uvádějí, že největší poptávka je ze strany mladých lidí, cestovatelů a žen. Většímu rozšíření v restauracích a potravinářském průmyslu ale brání legislativa. Z důvodu se zatím hmyz nabízí v restauracích a na nejrůznějších festivalech jen občas. Aktivisté spolu s hygieniky nyní pracují na pravidlech, která by stav .
Platí, že bychom hmyz měli v každém případě kupovat ve speciálních obchodech, se to může zdát zbytečné. Je to proto, že hmyz nasbíraný ve volné přírodě může být chráněný nebo obsahovat pesticidy. Hmyzí se tak spoléhají na osvědčené zverimexy anebo chovatele. Hmyz zde prodávaný je prý v pořádku, jen by se měl před konzumací nechat dva dny vyhladovět, se vyprázdnil.
Chuť hmyzu se údajně liší podle jednotlivých druhů, cvrčci na másle po oříšcích, saranče jako popcorn atd. Hmyz se dá jíst i syrový. Nicméně bychom jíst hmyz uvařený. V opačném případě se totiž mohou do těla dostat nejrůznější bakterie nebo plísně. Plno informací o tom, jak hmyz připravit najdete mimo jiné v hmyzí kuchařce, napsala přední česká odbornice na entomofágii Marie Borkovcová. Docentka doktorka Marie Borkovcová přednáší na univerzitě v Brně.
Nenašli jste ještě odvahu hmyz vyzkoušet, protože máte ke konzumaci hmyzu odpor? Ten můžeme překonat, když si během jídla budete například říkat, že jíst hmyz není nic a že je to prospěšné pro naši planetu. Kromě toho je taky možné si hmyz rozemlít a s ostatními surovinami. Dobrou chuť.

II. Konverzace

Co odpovíte?

1. Co si myslíte o konzumaci hmyzu (entomofágii)? Co o ní ještě víte? Jaké s ní máte zkušenosti? (stačí 7 vět – minimálně 50 slov)

2. Co zásadního se během posledního roku podle Vás stalo ve vaší zemi, ve světě nebo v České republice? Odůvodněte prosím Váš výběr. (stačí 7 vět – minimálně 50 slov)
NEBO
Jaká událost z Vašeho života byla pro Vás v uplynulém roce zásadní? Proč? (stačí 7 vět – minimálně 50 slov)

3. Jak by podle Vás vypadal život během týdenního blackoutu (= výpadku elektrické energie)? Jak by fungoval/a naše společnost? Co byste dělal/a? Jste na takovou situaci připraven/a? (stačí 7 vět – minimálně 50 slov)

III. Odeslat

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Přejete si dostávat občas informace o novinkách na tomto webu?
anoneještě nevím 🙂

Podle mě
se mi test povedljsem test napsal/a průměrněse mi test nepovedl

Test jsem psal/a
15 minut20 minut25 minut30 minutdéle než 30 minut

Komentář

captcha

Poděkování

Děkujeme všem účastníkům našich kurzů češtiny pro cizince v Praze nebo v Olomouci za možnost vyzkoušení a dopracování těchto výukových materiálů.

Thanks
Many thanks to all the participants of our Czech Language Courses in Prague and in Olomouc for testing of these learning materials.

Спасибо
Мы благодарим всех участников наших курсов чешского языка в Праге и в Оломоуце за возможность использования и доработки этих учебных материалов.