Úvodní test A2

_milos-zemanfoto ČTK

Miloš Zeman

ÚROVEŇ A2

Čas: 20 minut

Test můžete psát maximálně 20 minut. Nesmíte mít slovník, učebnice, mobilní telefon ani tablet.

I. Gramaticko-syntakticko-lexikální část

Jaká slova v textu Prezident České republiky chybí?

Prezident České republiky

Slovíčka

poslanec m. živ. – pracuje v parlamentu, připravuje zákony
panák m. živ. hov. – sklenička (5 cl) tvrdého alkoholu
pražská kavárna – kritici Miloše Zemana; lidé, kteří mají jiné názory než Miloš Zeman; podle Miloše Zemana jsou to bohémové hlavně z pražských kaváren, kteří neznají reálný život

Text

Prezident České republiky jmenuje Miloš Zeman. Narodil 28. září 1944 v Kolíně, kde navštěvoval střední ekonomickou školu. Potom vystudoval Vysokou školu ekonomickou Praze. Před rokem 1989 pracoval v prognostickém ústavu.

Po sametové revoluci se politikem. Byl poslancem a vstoupil do České strany sociálně-demokratické (ČSSD). Když ČSSD vyhrála v 1998 volby, byl jako předseda čtyři roky premiérem.

Miloš Zeman je podruhé . Z manželství má syna Davida, pracuje jako lékař. Se svou nynější druhou ženou Ivanou má Kateřinu.

Miloš Zeman má chatu na Vysočině, rád odpočívá. Rád čte a šachy. Miloš Zeman nemá popularitu a taky nerad sportuje. Prezident České republiky docela hodně kouří a alkohol. Během své první prezidentské kampaně řekl, denně vypije šest sklenic vína a tři „panáky“ tvrdého alkoholu. Český prezident jí rád nezdravá jako je salám, tlačenka, knedlíky apod. Začal se trochu o zdravý životní styl, protože má slabou cukrovku. Miloš Zeman má rád Rusko a Čínu. Prezident nemá dobré vztahy s „pražskou kavárnou“ a s některými novináři.

Prezidentem Miloš Zeman od 8. března 2013. Je třetím prezidentem České republiky. První prezidentský mandát mu skončil v březnu 2018. Miloš Zeman kandidoval na funkci prezidenta znovu a vyhrál s malým rozdílem nad Jiřím Drahošem. Miloši Zemanovi věří přibližně 40 procent Čechů. Zhruba stejný počet Čechů si , že Miloš Zeman je špatný prezident. Myslíte si, že Miloš Zeman dělat něco během svého druhého prezidentského mandátu jinak? Co měl prezident Miloš Zeman dělat jinak a co stejně?

II. Konverzace

Co odpovíte?

1. Víte ještě něco o Miloši Zemanovi? Jaký má být podle vás dobrý prezident? (stačí 5 vět – minimálně 30 slov)
NEBO
Co víte o nějakém jiném dnešním politikovi, spisovateli, herci, zpěvákovi / o nějaké jiné současné političce, spisovatelce, herečce, zpěvačce apod.? (stačí 5 vět – minimálně 30 slov)

2. Jak se jmenujete? Odkud jste? Kde bydlíte? Co rád/a děláte? Proč se učíte česky? (stačí 5 vět – minimálně 30 slov)

3. Jak bude možná vypadat váš typický den za deset let? (stačí 5 vět – minimálně 30 slov)

III. Odeslat

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)
Poznámka: Na e-mail dostanete jen opravený test.

Myslím si, že jsem test napsal/a
výbornědocela dobřene moc dobře

Test jsem psal/a
15 minut20 minut25 minut30 minutvíce než 30 minut

Komentář