Olomouc

Caesarova kašna Pokud si vyberete náš kurz češtiny v Olomouci, budete mít na studium a procvičování češtiny určitě více klidu, protože v Olomouci se mnohem méně spěchá než v Praze. V Olomouci najdete všechno to co v Praze, ale jen v menším měřítku. Určitě se vám nebude líbit jen náš kurz češtiny, ale i město Olomouc, kde se naše kurzy češtiny konají.

Olomouc představuje druhou největší a nejvýznamnější památkovou rezervaci České republiky. Olomouc je současně správní, společenské, kulturní, sportovní i turistické centrum malebného kraje, jehož největší část zaujímá rovina Haná. Toto město má v každém ročním období co nabídnout. Nezáleží na tom, kdy přijedete, protože Olomouc, třebaže si zakládá na své historii a tradicích, je během celého roku i plná života a pohostinnosti.

Olomouc včera a dnes

Počátky města jsou staré 4 000 let. První písemná zmínka o Olomouci pochází z roku 1055. Později napomáhali vytvářet nezaměnitelný obraz města významní stavitelé a architekti - mezi nimi mimo jiné také Kryštof Dienzenhofer. sloup Nejsvětější trojice a radnice K nejvýznamnějším památkám se řadí především Biskupský palác, dóm sv. Václava, Arcibiskupský palác, kostel sv. Michala, radnice a v neposlední řadě sloup Nejsvětější trojice, který je od roku 2000 zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Město Olomouc stálo vždy ve středu duchovního a kulturního rozvoje země. Studovali zde Albrecht z Valdštejna či Gregor Johann Mendel. V Olomouci pobývali Wolfgang Amadeus Mozart, Gustav Mahler … Nabídka kulturních akcí je během celého roku bohatá. Rovněž nelze opomenout ani veletrhy a výstavy, především mezinárodní veletrhy květin, které se pravidelně konají ve Smetanových sadech. letecký snímek Olomouce Kromě toho v Olomouci najdete velké množství útulných restaurací, vináren, kaváren, hospůdek i diskoték. Město Olomouc - metropole střední Moravy - se právem stalo vyhledávaným turistickým cílem. Zmiňme ještě, že v roce 2014 zařadilo největší světové vydavatelství cestovních a jazykových průvodců Lonely Planet Olomouc do svého seznamu „Secret Europe“, ve kterém bylo představeno 50 atraktivních, ale prozatím neobjevených a nedoceněných evropských míst. Toto hodnocení už samozřejmě do Olomouce přilákalo mnoho navštěvníků, ale uvidíte, že se fascinující genius loci města dosud nevytratil. Přijeďte si také prohlédnout jedinečný komplex místních historických a kulturních památek a přitom můžete navíc během našich kurzů češtiny nasávat kromě zdejší atmosféry plnými doušky rovněž češtinu!

Více informací o Olomouci najdete na Olomouc.

Z našich kurzů:
Text o Olomouci a cvičení na genitiv plurálu v jednom

I. Cvičení na genitiv plurálu

Dejte podstatná jména v textu z prvního pádu jednotného čísla (nominativu singuláru) do tvarů druhého pádu množného čísla (genitivu plurálu):
Zopakujete si i číslovky 🙂

1. Olomouc je město s bohatou historií, ve kterém se zachovala celá řada (zajímavá památka).
2. Už 4000 (rok) před naším letopočtem žili na území dnešní Olomouce lidé.
3. V minulosti byla Olomouc pevností, bylo v ní postaveno mnoho (kasárna), (cvičiště), (skladiště) a (vojenský objekt).
4. Bylo to město plné (voják), (duchovní), (student) a i (ženy lehkých mravů).
5. V současnosti má Olomouc asi 99 000 (obyvatel), t. j. žije zde asi 99 000 (člověk).
6. Rozloha Olomouce je 10 336 (hektar), t.j. Olomouc leží na ploše 103 (kilometr čtvereční).
7. Na Horním náměstí je Sloup Nejsvětější Trojice, který je vysoký 30 (metr) a který je od roku 2000 zapsán na seznamu UNESCO.
8. Tento sloup zdobí 18 (socha) a reliéfy dvanácti (apoštol).
9. Z radniční věže na Horním náměstí, která je vysoká 75 (metr), je krásný výhled.
10. Můžete zde navštívit několik (barokní kostel a kaple).
11. V hanácké metropoli stojí za vidění určitě 7 (kašna).
12. Je to univerzitní město. Na Univerzitě Palackého, která má osm (fakulta), studuje asi 25 000 (český a zahraniční student).
13. Ve městě najdete několik (knihovna) a (galerie).
14. Koná se v něm mnoho (mezinárodní festival a konference), (různý koncert), (divadelní přestavení) a (další kulturní a sportovní akce), ale i (společenské akce), například (ples).
15. Jednou ze (známá olomoucká kulturní akce) je Academia Film Olomouc  (AFO), mezinárodní festival (dokumentární film a videoprogram).
16. V Olomouci je 8 (tramvajová linka) a 24 (autobusová linka).
17. Pokud jezdíte na kole nebo běháte, potěší vás mnoho (kilometr) cyklostezek a (běžecká anebo vycházková trasa).
18. V olomouckém Rozáriu samozřejmě nesmějí chybět růže – je tu přibližně 10 000 (růžový keř).
19. Shopoholici mohou zajít v Olmiku do několika (nákupní centrum).
20. Na konci června do města jezdí hodně (školní výlet).
21. Každoročně přijíždí do Olomouce množství (český turista) a také (návštěvník) z mnoha (země) světa.
22. K dispozici mají plno (hotel, penzion a kolej), ale i (restaurace, kavárna, hospoda, bar a klub).
23. Určitě nesmíme zapomenout ani na to, že i v okolí města najdete velké množství (zajímavé místo) – zoo, hrady, zámky a jeskyně.

II. Co ještě víte o Olomouci?

III. Další informace o Olomouci