Čeština pro cizince online: Text „Olomoucké kašny“ (úroveň B1)

Doplňte do textu tvary posesivních adjektiv / přídavných jmen přivlastňovacích

Olomoucké kašny

Ze všech olomouckých kašen vám jich stručně představíme alespoň sedm. Nejstarší kašnou v Olomouci je Neptunova kašna z roku 1683 a zdobí Dolní náměstí. Mezi 1. ________________ (Neptunova kašna) a 2. ________________ (Jupiterova kašna) stojí uprostřed Dolního náměstí ještě morový sloup se sochou Panny Marie.

Herkulova kašna

Herkulova kašna

Na sousedním Horním náměstí je od 3. ________________ (Herkulova kašna) pěkně vidět radnice s pětasedmdesátimetrovou věží a orlojem, který je z roku 1953. Mimochodem blízko 4. ________________ (Herkulova kašna) určitě nepřehlédnete bronzový model centra Olomouce. O 5. ________________ (Herkulova kašna) vám ještě prozradíme, že na svém dnešním místě stojí od roku 1716, kdy uvolnila své původní místo jiné barokní stavbě, kterou byl impozantní sloup Nejsvětější trojice. Díky své výjimečnosti je sloup Nejsvětější trojice od roku 2000 památkou UNESCO.

Na Horním náměstí máme ještě dvě kašny. Na východní straně radnice najdete 6. ________________ (Caesarova kašna) z roku 1725, která je považována za umělecky nejcennější zachovalou historickou kašnu. Za 7. ________________ (Caesarova kašna) je známá olomoucká kavárna. A na západní straně radnice je pak umístěna nejmladší 8. ________________ (Ariónova kašna). Na rozdíl od dalších šesti kamenných kašen, které byly vytvořeny na konci 17. a na začátku 18. století, tato bronzová kašna nevznikla v období baroka, ale až ve 21. století. Nicméně i ona je inspirována starověkou mytologií. 9. ________________ (Ariónova kašna) vytvořil olomoucký rodák Ivan Theimer až v roce 2002. U  10.  ________________ (Ariónova kašna) je oblíbená a často fotografovaná bronzová socha želvy.

Z Horního náměstí vás ulice 28. října dovede k 11.  ________________ (Merkurova kašna). Vedle 12. ________________ (Merkurova kašna) je bývalý obchodní dům PRIOR, který je od komplexní rekonstrukce v roce 2012 známý jako obchodní centrum – Galerie Moritz.

A sedmá kašna, o které se zmíníme, se jmenuje kašna Tritonů a najdete ji uprostřed náměstí Republiky, odkud to je co by kamenem dohodil k rektorátu Univerzity Palackého.


olomouc_kasny
Zdroj: Mapy.cz

Řešení

1. Neptunovou kašnou (instrumentál sg.), 2. Jupiterovou kašnou (instrumentál sg.), 3. Herkulovy kašny (genitiv sg.), 4. Herkulovy kašny (genitiv sg.), 5. Herkulově kašně (lokál sg.), 6. Caesarovu kašnu (akuzativ sg.), 7. Caesarovou kašnou (instrumentál sg.), 8. Ariónova kašna (nominativ sg.), 9. Ariónovu kašnu (akuzativ sg.), 10. Ariónovy kašny (genitiv sg.), 11. Merkurově kašně (dativ sg.), 12. Merkurovy kašny (genitiv sg.)

(Pracovní list z výukových materiálů „O Olomouci na kurzu češtiny v Olomouci")

Dobrá zpráva 1: Cvičení k textu: Kašny v Olomouci - cvičení k textu
Dobrá zpráva 2: Minikvíz Kašny v Olomouci
Dobrá zpráva 3: Karlova univerzita - další text na posesivní adjektiva/ přivlastňovací přídavná jména
Dobrá zpráva 3: Další pracovní listy k tématu Olomouc
Dobrá zpráva 4: Další cvičení pro úroveň B1

Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported, případně za dalších podmínek.

Poděkování
Děkujeme všem účastníkům našich kurzů češtiny pro cizince v Praze nebo v Olomouci za možnost vyzkoušení a dopracování těchto výukových materiálů.

Thanks
Many thanks to all the participants of our Czech Language Courses in Prague and in Olomouc for testing of these learning materials.

Спасибо
Мы благодарим всех участников наших курсов чешского языка в Праге и в Оломоуце за возможность использования и доработки этих учебных материалов.

3 komentáře u „Čeština pro cizince online: Text „Olomoucké kašny“ (úroveň B1)

  1. Pingback: Karlova univerzita, skloňovaní posesivních adjektiv | Mozaika

  2. Pingback: Information about the Czech Republic, Česko | Mozaika

  3. Pingback: Olomouc, Olomoucké kašny, cvičení, čeština, B1 | Mozaika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.