Čeština pro cizince online: Lavičky Václava Havla – interaktivní text (úroveň B1)

Lavičky Václava Havla

5. října by oslavil narozeniny spisovatel, disident a řízením osudu taky politik Václav Havel. Připomeneme si ho textem o lavičkách Václava Havla.

I. Přípravné cvičení
Víte, z kterého infinitivu vznikla následující verbální substantiva?
Jsou to dokonavá/ perfektivní nebo nedokonavá/ imperfektivní slovesa?
Řekněte k dokonavým/ perfektivním slovesům slovesa nedokonavá/ imperfektivní a u nedokonavých/ imperfektivních sloves pak slovesa dokonavá/ perfektivní.

odhalení

setkávání

vedení

vytvoření

zpřístupnění

Řešení

odhalit perf. / odhalovat imperf.; setkávat se imperf. / setkat se perf.; vést imperf / dovést, zavést atd. perf.; vytvořit perf. / vytvářet imperf; zpřístupnit perf. / zpřístupňovat imperf.

II. Text

Kam do textu patří tato podstatná jména (substantiva)?

demokracie         existence         odhalení         projekt         setkávání              strom          vedení         vytvoření     zpřístupnění

Lavičky Václava Havla rostou jako houby po dešti

Chcete si po procházce městem odpočinout na místě s příběhem? Potom vás určitě zaujme existence laviček Václava Havla (anglicky Havel's Place). Tento celosvětový projekt inicioval velvyslanec České republiky v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem. Bořek Šípek byl blízký přítel Václava Havla a architekt Pražského Hradu v době, kdy byl Václav Havel prezidentem České republiky.

Lavička Václava Havla je pamětním místem věnovaným Václavu Havlovi. Tvoří ji dvě křesla s kulatým stolem, kde ve středu stolu je místo, kterým prorůstá strom. Autor lavičky dal svému dílu název Hovořící demokracie.

Cílem projektu je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, která mohou přispět
k setkávání a vedení skutečného dialogu. Na těchto místech má být možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla.

Ke zpřístupnění první lavičky Václava Havla došlo na univerzitě v americkém Georgetownu v říjnu 2013. Následovalo odhalení v Dublinu, potom v Barceloně, v Praze, v Českých Budějovicích atd.

První lavičku na Moravě odhalilo město Kroměříž na podzim 2016. Od letošního června má lavičku VH taky Olomouc. Je umístěna na nádvoří bývalé tereziánské zbrojnice, kde nyní sídlí univerzitní knihovna, vydavatelství a archív. K dnešnímu dni (tj. k 5. říjnu 2017) je po celém světě rozmístěno dvacet čtyři laviček.

Dobrá zpráva 1: Cvičení k textu Lavičky Václava Havla
Dobrá zpráva 2: Kde jsou lavičky Václava Havla? - místa, kde jsou lavičky Václava Havla spolu s interaktivním cvičení na 6. pád j. a mn. čísla/ lokál singuláru a plurálu
Dobrá zpráva 3: Citáty Václava Havla
Dobrá zpráva 4: Další pracovní listy pro úroveň B1
Dobrá zpráva 5: Další texty
Dobrá zpráva 6: Česká města - jak známe česká města

(Pracovní list z výukových materiálů „Česká republika v Mozaice")

Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported, případně za dalších podmínek.

Poděkování
Děkujeme všem účastníkům našich kurzů češtiny pro cizince v Praze nebo v Olomouci za možnost vyzkoušení a dopracování těchto výukových materiálů.

Thanks
Many thanks to all the participants of our Czech Language Courses in Prague and in Olomouc for testing of these learning materials.

Спасибо
Мы благодарим всех участников наших курсов чешского языка в Праге и в Оломоуце за возможность использования и доработки этих учебных материалов.

7 komentářů u „Čeština pro cizince online: Lavičky Václava Havla – interaktivní text (úroveň B1)

 1. Pingback: české předsednictví EU, ČR, cloze text, čeština | Mozaika

 2. Pingback: Čeština pro cizince, Václav Havel, úroveň A2 | Mozaika

 3. Jitka Štecová Autor příspěvku

  30. lavička – Brno: V sobotu dopoledne 5. října 2019 byla pod záštitou Brněnského magistrátu a za účasti herců z nedalekého Divadla Husa na provázku odhalena Lavička Václava Havla v Brně, celkem třicátá ve světě. Nachází se na čtvrté terase Kapucínských teras pod Katedrálou sv. Petra a Pavla.

 4. Pingback: Citáty Václava Havla, Václav Havel, čeština | Mozaika

 5. Jitka Štecová Autor příspěvku

  25. lavička – Košice: Dne 6. června 2018 byla za účasti bývalého prezidenta Slovenska Rudolfa Schustera, bývalého polského prezidenta Lechy Wałęsu a Karla Schwarzenberga odhalena první Havlova lavička na Slovensku, v Košicích na Strojárenské ulici nedaleko radnice.

 6. Jitka Štecová Autor příspěvku

  23. lavička – Lisabon: Dne 22. června 2017 byla lavička instalována v parku Jardim do Príncipe Real, Lisabon, Portugalsko.
  24. lavička – Mladá Boleslav: Dne 25. září 2017 byla lavička umístěna ve vchodu do Havelského parku, Mladá Boleslav.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.