Čeština pro cizince online: Kdo, co, kdy, kde v České republice v červenci 2020 (úroveň C1)

Kdo, co, kdy, kde v České republice v červenci 2020

Znáte správnou odpověď?

1. Letos se sice kvůli korononavirové epidemii nekonal Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, ale 16 vybraných filmů letošního ročníku jste mohli vidět od 3. 7. do 11. 7. v kinech po celé České republice. Jediným českým filmem na letošní přehlídce je dokument Meky. O kterém slovenském zpěvákovi je?
a) o Pavlu Haberovi
b) o Jožo Rážovi
c) o Richardu Müllerovi
d) o Miroslavu Žbirkovi
tady vary, reklama na filmy karlovarského filmového festivalu 2020 v kinech po celé ČR

2. Státní agentura CzechTourism provedla mezi 3. a 11. červnem online průzkum věnovaný plánovaným letním dovoleným Čechů, kterého se zúčastnilo 1000 respondentů. Kolik procent Čechů se podle průzkumu chystá trávit dovolenou v tuzemsku, kde jich nejvíce zamíří do Jihočeského kraje?
a) 39 %
b) 59 %
c) 79 %
d) 99 %

3. V roce 2015 Miloš Zeman uvedl, že novinář Ferdinand Peroutka uveřejnil ve třicátých letech minulého století v časopise Přítomnost text „Hitler je gentleman“, aby ilustroval údajnou fascinaci intelektuálů fašismem. Text se dosud nepodařilo nalézt. Terezie Kaslová proto žádala u soudu omluvu. Letos v červenci soud rozhodl, že se stát musí za tento nepravdivý výrok prezidenta omluvit. Jaký vztah má Terezie Kaslová k Ferdinandu Peroutkovi?
a) Je to jeho manželka.
b) Je to jeho dcera.
c) Je to jeho vnučka.
d) Je to jeho pravnučka.

4. Jedno z opatření vlády na podporu ekonomiky zasažené koronavirovou pandemií je tzv. kurzarbeit. Co to znamená?
a) Vláda zaměstnavatelům přispívá na mzdy zaměstnanců, aby je nepropustili – zaměstnavatel tedy může dočasně snížit úvazek, který bude částečně financovat státní příspěvek.
b) Zaměstnavatelům stát umožní odklad platby odvodů na sociální a zdravotní pojištění na tři měsíce, a to v období od května do července.
c) Díky tzv. kurzarbeitu mohou podnikatelé uplatnit případnou ztrátu vykázanou v roce 2020 zpětně ve svých základech daně v roce 2019 a 2018, díky čemuž získají od Finanční správy vratku.
d) Ministerstvo financí pozastavuje elektronickou evidenci tržeb, a to až do konce roku 2020. Žádný poplatník nemusí evidovat své tržby a tato povinnost nebude nikterak kontrolována.

5. Kde dochází v červenci k nejvíce nehodám minimálně od roku 2015, odkdy jsou dostupné statistiky za jednotlivé měsíce?
a) na dálnicích
b) na přechodech pro chodce
c) na letišti Václava Havla
d) na železnici

Řešení

1. c), 2. c), 3. c), 4. a), 5. d)

Dobrá zpráva: Podobné příspěvky viz Minikvízy

Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported, případně za dalších podmínek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.