Čeština pro cizince online: Fejeton Tichá noc – 3. část (úroveň B2)

Rudolf Křesťan: Tichá noc – 3. část

Doplňte do fejetonu Rudolfa Křesťana tyto číslovky:
1822      19.    21.     čtyři     dvěma sty     jedenáct     osmdesáti     prvním     mnoha (od mnoho)      několik
Extra: Víte, o jaký typ se u těchto číslovek jedná? Které číslovky jsou základní, řadové a které jsou neurčité? V jakém pádu jsou číslovky v textu? Umíte všechny tyto číslovky skloňovat?

Práce kvapná nemusím být málo platná
Už při prvním uvedení byl úspěch úžasný. Píseň se záhy začala bleskově šířit. Do repertoáru ji převzal i zilletarský Rainerův rodinný sbor, který ji už pouhé čtyři roky po jejím zrodu, tedy v roce 1822, zazpíval ve Vídni před císařem. Na sklonku třicátých let 19. století ji tentýž sbor představil až v New Yorku. Na mnoha místech světa postupně zdomácněla natolik, že je leckde pokládána za píseň lidovou.
Noty jsou srozumitelné mezinárodně, ovšem Mohrův text musel být v jednotlivých zemích překládán. Dodnes byl převtělen do osmdesáti jazyků světa. Ve francouzština existuje dokonce jedenáct verzí. V naší mateřštině je jich také několik.
Ať už o vánočních svátcích zpíváte jakoukoli verzi této písně, vzpomeňte si přitom i na pány Mohra a Grubera. Ti tehdy měli autorsky opravdu štedrý Štědrý den. Tato legendární píseň, která se těší velké oblibě i ve 21. století, vznikla, jak se alespoň traduje, díky myším, které udělaly díru do měchů. Kdyby k tomu před dvěma sty lety nedošlo, tak by nebyla napsána píseň, která potom udělala díru do světa. A my máme navíc ještě další historku, která nám potvrzuje známé české přísloví o tom, že všechno zlé je k něčemu dobré.

podle fejetonu Rudolfa Křesťana z knihy Kachna v bazénu anebo 66 fejetonů o žasnutí

Dobrá zpráva 1: Fejeton Tichá noc - 2. část - druhá část fejetonu Rudolfa Křesťana, ve které je uveden rok, kdy píseň vznikla, což vám může případně trochu pomoct doplnit správné číslovky
Dobrá zpráva 2: Tichá noc - melodie - poslechněte si melodii písně Tichá noc
Dobrá zpráva 3: Lucie Bílá zpívá Tichou noc - česká verze písně Tichá noc nazpívaná Lucií Bílou
Dobrá zpráva 4: Texty - další texty v češtině
Dobrá zpráva 3: České svátky a tradice - další podobné pracovní listy
Dobrá zpráva 4: Další pracovní listy pro úroveň B2
Dobrá zpráva 5: Další pracovní listy na číslovky

Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported, případně za dalších podmínek.

Poděkování Děkujeme všem účastníkům našich kurzů češtiny pro cizince v Praze nebo v Olomouci za možnost vyzkoušení a dopracování těchto výukových materiálů.

Thanks Many thanks to all the participants of our Czech Language Courses in Prague and in Olomouc for testing of these learning materials.

Спасибо Мы благодарим всех участников наших курсов чешского языка в Праге и в Оломоуце за возможность использования и доработки этих учебных материалов.

3 komentáře u „Čeština pro cizince online: Fejeton Tichá noc – 3. část (úroveň B2)

  1. Pingback: Zlomky v češtině, čeština pro cizince, úroveň B1 | Mozaika

  2. Pingback: Skloňování číslovky 9, čeština pro cizince, A2 | Mozaika

  3. Pingback: Čeština pro cizince, Vánoce, Fejeton, Tichá noc | Mozaika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.