Čeština pro cizince online: Český granát III. (úroveň B1)

Doplňte do textu prepozice:

Kámen lásky, štěstí a zdraví

Jako kámen lásky, štěstí a zdraví je znám český granát, protože se __________ něm říká, že svému majiteli přináší lásku, štěstí a sílu a že ho chrání __________ nemocemi.

Český granát je minerál, který se těží a zpracovává __________ České republice __________ Českém středohoří. Je to drahokam drobných rozměrů. Jeho velikost je __________ dvou __________ šesti milimetrů. Granát má ohnivě až krvavě červenou barvu. __________ 18. a 19. století patřil český granát __________ nejoblíbenějším kamenům českého lidového šperku. __________ dnešní době se __________ ním vyrábí nejrůznější stříbrné nebo zlaté šperky – kromě prstenů, náušnic, náramků také brože anebo hodinky. Dnes se navíc dostává __________ módy i kombinace českého granátu __________ dalším českým kamenem – vltavínem.

Český granát je oblíbený __________ všech kontinentech. Zahraniční turisté a návštěvníci si často kupují šperk __________ českým granátem jako suvenýr, který jim bude jejich pobyt __________ nás připomínat. Jako dar dostali šperky __________ českým granátem např. Laura Bushová nebo Michelle Obamová. Nejvíce je ale český granát známý pochopitelně doma __________ České republice. Každý šperk má také certifikát pravosti, který garantuje, že se nejedná __________ padělek.

Více se __________ českých granátech dozvíte v Turnově, kde můžete navštívit expozici, která je českým granátům věnována. A proč je tato expozice umístěna právě __________ Turnově? Turnov je totiž město, kde má sídlo největší český výrobce šperků __________ českým granátem.

Dobrá zpráva 1: Řešení najdete např. zde Český granát I.

Dobrá zpráva 2: Písnička o českých granátech viz Šly panenky silnicí

Dobrá zpráva 3: Podobná cvičení najdete pod štítkem (tagem) Prepozice nebo pod štítkem (tagem) Předložky, které jsou pod příspěvkem.

Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported, případně za dalších podmínek.

Poděkování Děkujeme všem účastníkům našich kurzů češtiny pro cizince v Praze nebo v Olomouci za možnost vyzkoušení a dopracování těchto výukových materiálů.

Thanks Many thanks to all the participants of our Czech Language Courses in Prague and in Olomouc for testing of these learning materials.

Спасибо Мы благодарим всех участников наших курсов чешского языка в Праге и в Оломоуце за возможность использования и доработки этих учебных материалов.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.