Čeština pro cizince online: Mikuláš (úroveň B1)

MIKULAS 2Mikuláš

Mikuláš má svátek 6. prosince. 5. prosince večer chodí od domu k domu Mikuláš s andělem a čertem a dávají dětem dárky. Mikuláš se ptá, jestli byly děti hodné, jestli celý rok poslouchaly rodiče a jestli se dobře učily. Pokud byly hodné, Mikuláš má pro ně dárky. Když chtějí děti dostat dárky, musí říct básničku nebo zazpívat písničku. Za odměnu děti dostávají čokoládu, sladkosti, ovoce. Když někdo zlobil, najde v balíčku bramboru nebo kousek uhlí.

Dárky jsou ve skutečnosti od rodičů. Malé děti věří, že Mikuláš a jeho doprovod jsou opravdoví. Jsou to ale příbuzní nebo studenti. Někdy se děti rozpláčou, když uvidí čerta. Za roli Mikuláše, čerta a anděla dostanou ti, co jsou přestrojeni, panáka, sladkosti nebo i peníze. Někdy k dětem domů nepřijde Mikuláš a děti najdou balíček pod polštářem v posteli.

I. Otázky
1. Kdy se slaví Mikuláš?
2. Kdo dělá Mikuláše, čerty a anděly?
3. Kdo dostává dárky? Jaké dárky dává Mikuláš?
4. Slavíte Mikuláše ve vaší zemi? Pokud ano, jak?

II. Říkanka
Mikuláš ztratil plášť,
Mikuláška sukni.
Hledali, nenašli,
byli oba smutní.

(Pracovní list z výukových materiálů "České svátky a tradice pro vás")

ADVENTNÍ KALENDÁŘ 2023
Dobrá zpráva 1:
Miku, Miku, Mikulášdalší říkanka o Mikulášovi
Dobrá zpráva 2: Mikulášský minikvíz – podobný pracovní list, který se  Vás nemůže dočkat tak jako děti Mikuláše 🙂
Dobrá zpráva 3: České Vánoce – text
Dobrá zpráva 4: Zimní pranostiky
Dobrá zpráva 5: Zima materiály se zimní tematikou
Dobrá zpráva 6: Měsíce v češtině
Dobrá zpráva 7: České svátky a tradice – další podobné pracovní listy
Dobrá zpráva 8: Další pracovní listy pro úroveň B1

Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported, případně za dalších podmínek.

Poděkování
Děkujeme všem účastníkům našich kurzů češtiny pro cizince v Praze nebo v Olomouci za možnost vyzkoušení a dopracování těchto výukových materiálů.

Thanks
Many thanks to all the participants of our Czech Language Courses in Prague and in Olomouc for testing of these learning materials.

Спасибо
Мы благодарим всех участников наших курсов чешского языка в Праге и в Оломоуце за возможность использования и доработки этих учебных материалов.

5 komentářů u „Čeština pro cizince online: Mikuláš (úroveň B1)

 1. Pingback: Mikuláš, říkanka, s pohybem, taneček, úroveň A2 | Mozaika

 2. Pingback: Information about the Czech Republic, Česko, C1 | Mozaika

 3. Pingback: Information about the Czech Republic, Česko, C1 | Mozaika

 4. Pingback: Čeština pro cizince, Mikuláš, tradice, úroveň A2 | Mozaika

 5. Jitka Štecová Autor příspěvku

  Kdo je Mikuláška?
  Svatého Mikuláše dříve doprovázela také Matička, které se říkalo Mikuláška. Představovala ji žena, oblečená do bílých šatů, se zamoučenou tváří a se srpem v ruce, jímž domácí, především neposlušné děti, stínala.
  V některých obcích chodila Mikuláška v předvečer svátku svatého Mikuláše sama, ještě před obchůzkou mikulášského průvodu. Říkalo se jí Boží matka, nebo také Smrť. V ruce nosila kosu, kterou naznačovala stínání hlav přítomných hříšníků.
  V Seničce strašívali rodiče neposlušné děti zlou Mikuláškou, která prý ve svátek Neposkvrněného početí Panny Marie (8.12.) chodí po domech a sbírá dětem dary, které jim nadělil svatý Mikuláš. V tento den chodily v Kozlovicích u Přerova i v okolí odrostlejší děti s Matičkou, kterou představovalo starší děvče zakuklené do bílých plachet, obcházející jednotlivá stavení v obci. Když Matička vstoupila do domu, jala se zkoušet a vyslýchat přítomné děti, neposlušné napomínala a ostatní obdarovala pečivem, ořechy nebo sušeným ovocem. Do kterého stavení Matička nepřišla, tam rodiče uschovali dětem dárky pod postel a říkali jim, že jim je tam Matička sama nadělila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.