Úvodní test A2

_milos-zemanfoto ČTK

Miloš Zeman

ÚROVEŇ A2

Čas: 30 minut

Test můžete psát maximálně 30 minut. Nesmíte mít slovník, učebnice, mobilní telefon ani tablet.

I. Gramaticko-syntakticko-lexikální část

Jaká slova v textu Prezident České republiky chybí?

Prezident České republiky

Slovíčka

poslanec m. živ. – pracuje v parlamentu, připravuje zákony
panák m. živ. hov. – sklenička (5 cl) tvrdého alkoholu
pražská kavárna – kritici Miloše Zemana; lidé, kteří mají jiné názory než Miloš Zeman; podle Miloše Zemana jsou to bohémové hlavně z pražských kaváren, kteří neznají reálný život

Text

Prezident České republiky jmenuje Miloš Zeman. Narodil 28. září 1944 v Kolíně, kde navštěvoval střední ekonomickou školu. Potom vystudoval Vysokou školu ekonomickou Praze. Před rokem 1989 pracoval v prognostickém ústavu.

Po sametové revoluci se politikem. Byl poslancem a vstoupil do České strany sociálně-demokratické (ČSSD). Když ČSSD vyhrála v 1998 volby, byl jako předseda čtyři roky premiérem.

Miloš Zeman je podruhé . Z manželství má syna Davida, pracuje jako lékař. Se svou nynější druhou ženou Ivanou má Kateřinu.

Miloš Zeman má chatu na Vysočině, rád odpočívá. Rád čte a šachy. Miloš Zeman nemá popularitu a taky nerad sportuje. Prezident České republiky docela hodně kouří a alkohol. Během své první prezidentské kampaně řekl, denně vypije šest sklenic vína a tři „panáky“ tvrdého alkoholu. Český prezident jí rád nezdravá jako je salám, tlačenka, knedlíky apod. Začal se trochu o zdravý životní styl, protože má slabou cukrovku. Miloš Zeman má rád Rusko a Čínu. Prezident nemá dobré vztahy s „pražskou kavárnou“ a s některými novináři.

Prezidentem Miloš Zeman od 8. března 2013. Je třetím prezidentem České republiky. Miloši Zemanovi věří přibližně 40 procent Čechů. Zhruba stejný počet Čechů si , že Miloš Zeman je špatný prezident. Jeho pětiletý mandát skončí příští rok. Miloš Zeman kandiduje na funkci prezidenta znovu. Myslíte si, že Miloš Zeman prezidentem dalších pět let? Volili Miloše Zemana?

II. Konverzace

Co odpovíte?

1. Víte ještě něco o Miloši Zemanovi? Jaký má být podle vás dobrý prezident? (stačí 5 vět – minimálně 30 slov)
NEBO
Co víte o nějakém jiném dnešním politikovi, spisovateli, herci, zpěvákovi / o nějaké jiné současné političce, spisovatelce, herečce, zpěvačce apod.? (stačí 5 vět – minimálně 30 slov)

2. Jak se jmenujete? Odkud jste? Kde bydlíte? Co rád/a děláte? Proč se učíte česky? (stačí 5 vět – minimálně 30 slov)

3. Jak bude možná vypadat váš typický den za deset let? (stačí 5 vět – minimálně 30 slov)

III. Odeslat

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Komentář.