Trochu češtiny i mimo hodiny: Mikuláš (úroveň B1)

MIKULAS 2Mikuláš

Mikuláš má svátek 6. prosince. 5. prosince večer chodí od domu k domu Mikuláš s andělem a čertem a dávají dětem dárky. Mikuláš se ptá, jestli byly děti hodné, jestli celý rok poslouchaly rodiče a jestli se dobře učily. Pokud byly hodné, Mikuláš má pro ně dárky. Když chtějí děti dostat dárky, musí říct básničku nebo zazpívat písničku. Za odměnu děti dostávají čokoládu, sladkosti, ovoce. Když někdo zlobil, najde v balíčku bramboru nebo kousek uhlí.

Dárky jsou ve skutečnosti od rodičů. Malé děti věří, že Mikuláš a jeho doprovod jsou opravdoví. Jsou to ale příbuzní nebo studenti. Někdy se děti rozpláčou, když uvidí čerta. Za roli Mikuláše, čerta a anděla dostanou ti, co jsou přestrojeni, panáka, sladkosti nebo i peníze. Někdy k dětem domů nepřijde Mikuláš a děti najdou balíček pod polštářem v posteli.

I. Otázky
1. Kdy se slaví Mikuláš?
2. Kdo dělá Mikuláše, čerty a anděly?
3. Kdo dostává dárky? Jaké dárky dává Mikuláš?
4. Slavíte Mikuláše ve vaší zemi? Pokud ano, jak?

II. Říkanka
Mikuláš ztratil plášť,
Mikuláška sukni.
Hledali, nenašli,
byli oba smutní.

(Pracovní list z výukových materiálů "České svátky a tradice pro vás")

Podobný pracovní list se Vás nemůže dočkat tady: www.mozaika.eu/trochu-cestiny-i-mimo-hodiny-mikulassky-minikviz-uroven-a2

Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported, případně za dalších podmínek. Podrobnosti naleznete na stránce Podmínky užití.

Poděkování

Děkujeme všech účastníkům našich kurzů češtiny pro cizince v Praze nebo v Olomouc za možnost vyzkoušení a dopracování těchto výukových materiálů.

Thanks

Many thanks to all the participants of our Czech Language Courses in Prague and in Olomouc for testing of these learning materials.

Спасибо

Мы благодарим всех участников наших курсов чешского языка для иностранцев в Праге и в Оломоуце за возможность использования и доработки этих учебных материалов.

4 komentáře u „Trochu češtiny i mimo hodiny: Mikuláš (úroveň B1)

  1. Pingback: Trochu češtiny i mimo hodiny: Mikulášský minikvíz (úroveň A2) | Mozaika

  2. Pingback: Trochu češtiny i mimo hodiny: Kdo, co, kdy, kde v České republice v prosinci 2014 (úroveň C1) | Mozaika

  3. Pingback: Trochu češtiny i mimo hodiny: Kdo, co, kdy, kde v České republice v prosinci 2015 (úroveň C1) | Mozaika

  4. Pingback: Trochu češtiny i mimo hodiny: Mikulášský minikvíz (úroveň A2) | Mozaika

Napsat komentář

Or

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *