184duben

Trochu češtiny i mimo hodiny: Kdo, co, kdy, kde v České republice v dubnu 2018 (úroveň C1)

Kdo, co, kdy, kde v České republice v dubnu 2018

Znáte správnou odpověď?

IMG_9458 (2)1. V sobotu 7. dubna se u příležitosti 670. výročí založení Karlovy univerzity konal v Karolinu, nejstarší části univerzity, Den otevřených dveří. Karlova Univerzita byla založena 7. dubna 1348. Na pomníku (viz obrázek) postaveném u Karlova mostu v roce 1848, kdy univerzita slavila 500 let své existence, je postava Karla IV. se zakládající listinou univerzity a pod ním jsou čtyři sedící ženy. Koho tyto ženy představují?
a) čtyři pražská města: Staré Město, Židovské město, Menší Město pražské (Malou Stranu) a Nové Město
b) čtyři manželky Karla IV.
c) první čtyři fakulty univerzity: teologickou, právnickou, lékařskou a fakultu svobodných umění
d) čtyři temperamenty podle středověké typologie osobnosti: sangvinika, melancholika, cholerika, flegmatika

2. Která instituce oslavila 15. dubna 200 let od svého založení? O víkendu 14. – 15. dubna byl proto do některých jejích objektů vstup zdarma. Hlavní budovu této instituce najdete v Praze nahoře na Václavském náměstí a je momentálně nepřístupná, protože právě probíhá její rekonstrukce, která skončí v říjnu 2018, aby se slavnostně otevřela v rámci oslav 100. výročí založení Československa.
a) Národní technické muzeum
b) Národní muzeum
c) Národní divadlo
d) Národní archív

3.Ve věku 86 let zemřel 13. dubna v USA Čechoameričan Miloš Forman, který režíroval celou řadu nezapomenutelných filmů. Dvakrát byl oceněn Oskarem za nejlepší režii. Na cenu Americké filmové akademie byl poprvé nominován v roce 1965 v kategorii nejlepší cizojazyčný film. Který Formanův film zaujal akademiky poprvé?
a) Konkurs
b) Černý Petr
c) Lásky jedné plavovlásky
d) Hoří, má panenko

4. Každoročně se koncem dubna a začátkem května konají v univerzitních městech studentské oslavy jara s koncerty, průvody, volbou krále a královny apod. Jak se těmto oslavám říká?
a) majáles
b) maják
c) májka
d) zkouškové období

Řešení

1. c), 2. b), 3. c), 4. a)

Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported, případně za dalších podmínek. Podrobnosti naleznete na stránce Podmínky užití.

Napsat komentář

Or

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.